VitaRady

Desatero bylin pro péči o svaly a klouby

Svaly2

Bolest kloubů a svalů je častým problémem a může postihnout různé části těla. Nejčastěji jsou postižena kolena, ramena, lokty nebo kotníky. Bolest může být způsobená sportem, intenzivním pohybem, zraněním, zápalem nebo jiným zdravotním stavem.

Klouby toho snášejí neuvěřitelně mnoho. Spojují kosti, podporují váhuumožňují pohyb. Klouby fungují tak, aby veškeré působení zvládaly, někdy však trpí opotřebením a výsledkem je bolest kloubů, která může být extrémně nepříjemná. Bolest se liší od člověka k člověku. Existuje řada možností pro zmírnění bolesti a také pro její prevenci. Vynikajícím způsobem je masáž, kryoterapie nebo naopak teplá koupel. Při úlevě od bolesti mohou pomoct různé bylinné směsi, které mají významné účinky.    

 

Přinášíme Vám 10 tipů na byliny pro péči o svaly a klouby, aby jejich bolest nebyla omezením pro aktivní život. 

 

 

 

1. CHILLI PAPRIČKY

Chilli papričky obsahují aktivní látku kapsaicin, která je zodpovědná za pálivost papriček. Kapsaicin se váže na receptory a způsobuje pálenípocit tepla. Tradičně se využívá jako součást gelů, náplastí pro regeneraci svalů, kloubů, zad a jiných problémů spojených s fyzickou námahou. Chilli papričky mohou podporovat cirkulaci krve v těle, což je klíčové pro zdraví svalů a kloubů. Zvýšená prokrvenost může napomáhat odstranění bolesti a zánětů v postižených oblastech. 

2. KAFR

Kafr je aktivní látka získávána z kafrovníku, která má typický štiplavý zápach. Stimuluje nervová zakončení citlivá na chlad a teplo. Při jemném působení na pokožku se dostaví pocit chladu. Při nanášení většího množství se projeví jeho hřejivý účinek. Může také zmírňovat svalové křeče a napomáhat uvolnění ztuhlých kloubů, což podporuje pohyblivost a snižuje bolest. 

3. KAŠTAN KOŇSKÝ

Kaštan koňský je strom znám také pod názvem jírovec maďal. Řadí se mezi účinné bylinky proti bolestivým kloubům ale i proti křečovým žilám. Používá se ke zmírnění otoků žil, kloubů a svalů. Může se užívat ve formě pilulek, extraktu, prášku. Nejčastěji se využívají krémy, masti nebo gely.

4. KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ

Kostival lékařský je léčivá bylina, která se využívala už od středověku. Z listů, kořene a natě rostliny mohou být připravované masti, gely, oleje, obklady nebo odvary. Za příznivé účinky kostivalu je zodpovědná aktivní látka alantoin. Působí při bolestech kloubů, šlach, tkání i kostí. Kostivalová mast je vhodná nejenom při bolestech, ale také po fyzické námazepro sportovce.

5. KONOPÍ SETÉ

Konopí seté se využívá ve výrobcích proti bolesti už dlouhá léta. Obsahuje cannabidoidy, aktivní látky, které mají hojivézklidňující účinky. Pomáhá při problémech s bolestmi svalů, zad, ale i při různých poraněních.

6. LIBAVKA POLÉHAVÁ

Libavka poléhavá obsahuje hlavní účinnou složku methylsalicylát. Používá se pro svůj protizánětlivý, analgetickýmírně zahřívací účinek. Má schopnost uvolňovat napjaté svaly a podporovat pružnost kloubů, což může napomáhat k jejich zdraví a pohodlí. Je součástí různých produktů pro sportovce, na bolest kloubů, svalů, na regeneraci celého těla. Nejčastěji je využívaná ve formě olejů, gelů, nebo je součástí přípravků do koupele.

7. KADIDLOVNÍK PILOVITÝ

Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata) je strom, jehož hlavním a nejvyužívanějším produktem je pryskyřice, kadidlo. Díky vysokému obsahu biologicky aktivních látek má zejména silné protizánětlivé účinky, které se hojně využívají v terapii bolesti kloubů způsobené artrózou nebo revmatoidní artritidou.

8. ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ

Rozmarýn lékařský je bylina, která se v minulosti využívala kvůli svým léčivým účinkům při různých obřadech a byla symbolem věrnosti a lásky. V současnosti nachází uplatnění v potravinářství, ale i léčitelství. Rozmarýn má množství účinků. Tradičně se využívá pro stimulaci krevního oběhu, tlumení zátěže kloubů, ale prospívá také namoženým svalům.

9. VRBA BÍLÁ

Kůra vrby bílé obsahuje aktivní látku salicin, který má analgetický účinek. Má pozitivní vliv při migrénách a menstruačních potížích. Pomáhá při celkovém uvolnění a relaxaci těla. Vrba může také podporovat flexibilitu a pohyblivost kloubů, což je důležité pro osoby s artritidou nebo jinými onemocněními kloubů. Výtažek z kůry vrby bílé se často používá ve formě tablet, čajů nebo mastí k lokální aplikaci na postižené oblasti. 

10. SKOŘICE

Skořice je oblíbené koření s vysokým obsahem biologicky aktivních látek. Jedná se o kůru stromu skořicovníku, která má mimo jiné protizánětlivé účinky. Těch se efektivně využívá v péči o klouby postižené artrózou. Její vazodilační účinky mohou také podporovat prokrvení a uvolnění svalů. Bývá součástí mnoha směsných krémů a mastí, příp. doma připravených zábalů. 

 

 

Doporučené produkty